Zpět na články

14. 6. 16Hyml laudon, chovejme se k sobě slušně!

Nedávno jsem na webu Kola pro život četl moc pěkný článek. Když jsem v neděli na ČP v Brně viděl a hlavně slyšel velmi sprosté kluky, předjíždějící pomalejší holky, rozhodl jsem se, se souhlasem autorky, zveřejnit ho i na našem webu a připojit: "Nešlo by to i na jiných závodech?"...


Podnětné zamyšlení nad pravidly slušného chování a fair play na závodech KPŽ a JT. 

V posledních letech se ze všech stran ozývá, že dnešní děti se neumí chovat, mají všechno, na co si jen vzpomenou, ničeho si neváží, mohou si dělat, co chtějí a jsou agresivnější a dovolenější vůči svým vrstevníkům i dospělým než dříve. Je tomu skutečně tak? A co my dospělí? Nejsme na tom náhodou hůř a jsme dětem dobrým příkladem? Tak na tyto otázky jsme si museli chtě nechtě odpovědět i my organizátoři po vyslechnutí několika ne zrovna laskavých výměn slov, vulgárních nadávek v cíli i na trati prvních závodů KPŽ a náhodných konverzací závodníků, které se prostě nedaly přeslechnout.

Zatímco na dětských závodech Jétéčka se situace s problematickým chováním ne dětí, ale rodičů!, řešila před několika roky... Pár dospělých jedinců se tehdy své v mládí nesplněné sportovní ambice rozhodlo realizovat prostřednictvím svých synků a dcer nevhodným způsobem... Dnes se 99,9 % rodičů chová naprosto skvěle a toto jejich jednání se na malých bikerech ukázkově odráží! Místo častování svých potomků nemilými přídavnými jmény a upřednostňování svých ratolestí, klidně i na úkor fair play, jsou dnes slyšet na startu slova povzbuzení, nechybí třeba pusa na cestu, zamávání, palce v pěstích, během závodu se fandí všem a v cíli si soupeři podávají ruce, gratulují vítězům a rodiče chválí a chválí, ať už je jejich ratolest v cíli na medailovém umístění nebo poslední. Tady se to podařilo! Děti jezdí především pro radost, nebojí se, že někoho zklamou, naučily se nejen vyhrávat, ale i prohrávat, se soupeři se kamarádí, ale samozřejmě mají i motivaci zlepšovat se, jezdit více a tudíž i lépe.

Také většina dospělých účastníků KPŽ určitě nepochybuje o tom, že nějaká pravidla chování jsou nezbytná dodržovat i na trasách B a C a v zázemí akcí. Vypjatá atmosféra a strhující sportovní zážitky i výsledky v cíli je však z pochopitelných důvodů nutí situaci prožívat více než v kanceláři, na poli nebo ve fabrice. S etiketou, tedy pravidly slušného chování, se pak bohužel občas ocitají na štíru.

Emoce po té, kdy píchnete na skvělé pozici těsně před cílem, méně zkušený jezdec způsobí váš pád, jste přemotivovaní, neodhadnete své síly a dojde vám, nebo když máte pocit, že můžete klidně sprostě řvát na turisty na trati už 50 m předem, že VÁM překážejíííí a ať uhnou... Jistě, jsou to při bikových kláních nepříjemné situace, ale všechny se dají řešit s grácií, aniž nám přerostou přes hlavu. Kdo je inteligentní, nebude přeci sám sebe urážet používáním sprostých nadávek a vulgarismů a už vůbec nebude přemýšlet o porušování pravidel fair play třeba tím, že si zkrátí úmyslně trať nebo nechá kamaráda ležet ve škarpě! Vždyť pak podvádí a shodí nejvíc sám sebe a nemůže mít z dobrého umístění ani radost. Pojďme, budeme na sebe slušní!

A jestli vám to na příštích závodech Kápéžetka v nepříjemných okamžicích, kdy prostě své pocity potřebujete ventilovat slovně, pomůže, zkuste si třeba vybavit věty, kterými prekérní situace řešili naši dědové a babičky. Při jejich vyslovení nahlas se začnete určitě smát a bude vymalováno.

Místo klasického „do pr...“ nebo „já se na to vy..“ si vyberte z následujících archaických kledeb. Určitě zaznamenáte úspěch, navíc budete za Jana Nerudu. :)

Kakrholte!“
„Morcec hadry (dudy)!“
„To jsem (jsi) to zvojtil!“
„Do prkýnka dubovýho!“
„Hrom aby do toho (tebe)!“
„Krutibrko!“
„Prach a borky!“
„Vy mezuláne!“
„Ty jsi vrták!“
„Pardyjé samec!“
„Sper to ďas!“
„Hrom do čepice (do helmy)!“
„Hyml laudon donr vetr!“
„Basama s fousama!“
„Ty seš ale pometlo!“
„Námor aleluja, vy huso!“
„Ty grmeľo, ty nelabo!“
„Ty macvejdo!“
„Ty nelido!“


... a klidně pátrejte dál

zdroj: web: kolopro.cz
autorka: Zora Čermáková
foto: Miloš Lubas

Autor: Jiří Hendrych

Biker a příležitostní silničář. Příznivec disků na silničních kolech, elektronického řazení a dalších technických vychytávek. Na druhé straně věrný zastánce dvojpřevodníku. Servisman ve V6, trenér Cyklokroužku.

Fotografie


Autor: Miloš Lubas

Sdílet na Facebooku
Cyklistický klub Bike Freaks
1992-2024